
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Output Current | 3 A |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Switching Frequency | 350 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Output Voltage | 1 V to 26 V |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 300 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
| Output Type | Adjustable |
Stock: 1142
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74464
Ext.Price$0.74464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74464 | $0.74464 |
| 10 | $0.54203 | $5.42030 |
| 25 | $0.49073 | $12.26825 |
| 50 | $0.46165 | $23.08250 |
| 100 | $0.43430 | $43.43000 |
| 300 | $0.41238 | $123.71400 |
| 500 | $0.39156 | $195.78000 |
| 1000 | $0.37788 | $377.88000 |
| 3000 | $0.36334 | $1090.02000 |
| 5000 | $0.34624 | $1731.20000 |
